5 rzeczy, o których musisz pamiętać przed przygarnięciem kota i odwiedzeniem pet shopu

0

Nowy członek rodziny w postaci małego kota wymaga należytego przygotowania domu na jego przybycie. Jakie akcesoria dla kota będą niezbędne? Co absolutnie musi znaleźć się w wyprawce dla takiego czworonoga? Dobry pet shop na pewno pomoże w wyborze odpowiednich akcesoriów.

  1. Zorganizowanie przestrzeni dla kota
  2. Kompletowanie podstawowej wyprawki w pet shopie
  3. Legowisko dla kota
  4. Karmienie kota
  5. Wybór weterynarza

Terytorium kota

Kiedy do domu wprowadza się kot, jednocześnie nasze mieszkanie staje się jego terytorium. Problem pojawia się wtedy, gdy w domu mamy już kota lub jakieś inne zwierzaki. Wtedy musimy być gotowi na starcie dotychczasowego i nowego pupila. Wcale nie jest powiedziane, że zwierzęta się „polubią” i będą dobrze ze sobą żyć.

Zakładamy jednak, że robimy zakupy do domu, w którym nie ma zwierząt. Dla kota ważne jest właściwe rozplanowanie strategicznych miejsc w nowej przestrzeni. Musi się w niej znaleźć miejsce na legowisko, do zabawy, załatwiania potrzeb fizjologicznych – czyli na kuwetę i miskę. Kot zawsze wyznacza wielkość swojego terytorium i zaciekle go broni przed nieproszonymi gośćmi. Może się zdarzyć, że przewidziane legowisko dla kota będzie znajdowało się w miejscu, które nie będzie dla niego dogodne. Przeniesie się więc ze spaniem gdzie indziej, a my będziemy musieli to uszanować, aby nie dopuścić do niepożądanych zachowań u zwierzęcia.

Wyprawka dla kota – wizyta w pet shopie

Zanim sprowadzimy do domu kota, dobrym pomysłem będzie skompletowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów dla zwierzęcia. Potrzeby nowego domownika sprowadzają się przy tym do jedzenia, spania i zabawy. Dlatego lista zakupów nie będzie zbyt obszerna. Dobry pet shop z kompleksową ofertą dla czworonogów domowych na pewno zaoferuje nam takie akcesoria jak:

  • legowisko dla kota – może nim być koszyk, koci domek, transporter, a także otwarte legowisko,
  • miska dla kota,
  • kuweta wraz z akcesoriami – łopatką, neutralizatorem brzydkich zapachów i żwirkiem lub piaskiem,
  • drapak dla kota i zabawki.

Gdzie ustawić legowisko dla kota?

Koty są zwierzętami, które lubią ciszę i spokój. Dlatego miejsce do spania dla tych zwierząt powinno być odizolowane of domowego gwaru. Lepiej umieścić je w rogu sypialni, a nawet w łazience, zamiast w ruchliwym korytarzu. Miejsce to powinno być również osłonięte od przeciągów. Jeśli kot zresztą uzna, że taka lokalizacja mu nie odpowiada, wybierze sobie samodzielnie nowe legowisko. Właścicielowi nie pozostanie nic innego, jak właśnie tam przenieść kocie rzeczy do spania.

Żywienie kota – specjalistyczną karmę zaoferuje pet shop

Koty piją mleko? Nie, to mit, ale trzeba im zapewnić dwie miski – jedną na karmę, drugą na wodę. Zwierzęta te powinny mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody. Wybór karmy jest bardzo ważny dla zdrowego rozwoju i kondycji naszego kota. Najlepiej dopasować ją do wieku zwierzęcia. Z czasem może pojawić się również potrzeba zastosowania specjalistycznej karmy leczniczej, np. takiej dla kotów kastrowanych, czy mających problemy z układem moczowym. Specjalistyczne karmy zaoferuje dobry SklepZoologic.pl, a zamówienie na nie często można złożyć online, z dostawą karmy do domu.

Weterynarz – lekarz pierwszego kontaktu dla kota

Każde zwierzę może zachorować. Dlatego warto rozejrzeć się od razu za weterynarzem, najlepiej w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Jeśli przygarnęliśmy kota błąkającego się na ulicy, dobrze jest w pierwszej kolejności iść z nim do lekarza, który oceni jego stan zdrowia, dobierze odpowiednią dietę, odrobaczy go i da odpowiednie leki, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Leave A Reply